Velikosti a tvary trampolín

Velikosti a tvary trampolín
Vše o velikostech a rozměrech trampolín

Jak vybrat správnou velikost trampolíny?



Vybrat si velikost trampolíny není jednoduchá věc. Kdo bude na trampolíně skákat, kde bude umístěná? Pro výběr velikosti trampolíny doporučujeme pořádně promyslet následující:

  • jaké jsou vaše možnosti,
  • jaký prostor můžete pro vaši trampolínu uvolnit,
  • kdo bude trampolínu využívat,
  • tvar trampolíny,
  • nosnost trampolín.

Níže vám přiblížíme, jak nad těmito otázkami přemýšlet a pomůžeme vám vybrat velikost trampolíny právě pro vás. Čtěte pečlivě, přece jenom je to investice na pár let.

Hlavní pravidla u výběru velikosti trampolín



1. Čím větší tím lepší


Toto pravidlo je u trampolín jedno z nejdůležitějších a to z mnoha aspektů. Ve velké trampolíně je lepší pocit ze skákání. I když se skok nepodaří, stále máte prostor pro špatný dopad a nedochází ke kontaktu se sítí apod. Druhým aspektem je odolnost trampolíny. Jakmile uživatelé méně dopadávají do sítě a do krytu pružin, tím jsou tyto komponenty méně namáhány a mají delší životnost. Do třetice výhod velké trampolíny patří i bezpečnost, méně kontaktu s ochrannou sítí a s pružinami eliminuje riziko úrazu.



2. Zvažte místo pro trampolínu


Podle nejnovějších norem by měla být trampolína vždy umístěna 2 metry od jakékoliv překážky a neměla by být ani překážka do 7 metrů nad trampolínou. Pořádně promyslete, kam trampolínu můžete umístit, abyste dodrželi bezpečností zónu, jestliže bezpečnostní zónu zmenšíte ze 2 metrů například na 1 metr, to už je na vás. Základ je si hlídat vzdálenost od domů, plotů a jiných pevných překážek. Naopak živé ploty jako túje nejsou tak nebezpečnou překážkou, že by bylo nutností, aby trampolína byla umístěna dva metry od této překážky.

 

3. Kdo bude na trampolíně skákat


V neposlední řadě zvažte, kdo bude trampolínu ve skutečnosti využívat. Chcete malou trampolínu pro své děti, kterým je kolem deseti? A určitě vám nebude líto, že na trampolínu nevlezete vy? :)
Kdo bude trampolínu nakonec využívat je na vás, shrneme pro vás termíny, které se u velikostí trampolín běžně používají a jejich výhody:

 


Velké trampolíny:


Mezi velké trampolíny řadíme trampolíny s rozměry od průměru 305cm a výše. Na těchto velkých trampolínách je zaručené pohodlné skákání s dostatkem místa. Jestliže máte prostor pro tyto větší trampolíny, určitě volte jeden z největších rozměrů, co můžete dát, budete nejen vy ale hlavně děti spokojeni.
U obdélníkových rozměrů se řadí mezi velké trampolíny 244 x 427 cm a větší. Jedna z největších trampolín v nabídce Holandské značky Exit Toys je trampolína PeakPro 305 x 518 cm.

Na obrázku trampolína PeakPro 305 x 518 cm



Malé trampolíny:


Pro ty nejmenší skokany jsou určeny trampolíny o průměru 140cm, které se dají používat jak v interiéru, tak v exteriéru.
Malé venkovní trampolíny začínají na průměru 180 cm až do zmíněných 305 cm. U obdélníků jsou to trampolíny od 153 x 214 cm do 244 x 427 cm.
Tyto menší trampolíny jsou vhodné pro začínající nejmenší skokany, které se do trampolíny v pohodě vejdou a vyblbnou. Také jsou vhodné do menších zahrad, kde není možnost instalovat velkou trampolínu. Lepší malá nežli žádná J

Na obrázku trampolína Silhouette 153 x 214 cm




4. Kruh versus obdélník?


Každý z těchto tvarů má své výhody a nevýhody. Kruhová trampolína je vůči obdélníkové vždy levnější a má větší užitný prostor, ale zabere velkou plochu na zahradě.
Obdélníková trampolína je vůči kruhu dražší a má menší užitný prostor. Ale hlavní její výhodou je, že dokáže využít dobře prostor na zahradě. Například jestliže je na zahradě úzký, ale dlouho prostor, tak to je přesně místo pro obdélníkovou trampolínu, která svou délkou může nabídnout super skákání.

Na obrázku trampolína Lotus Premium 427 cm





5. Nosnost trampolín


Toto téma je poměrně složité a často diskutované. Základním pravidlem je, že na trampolínu malou či velkou může vždy pouze jeden uživatel a proto jsou nosnosti trampolíny určeny vždy pro jednoho uživatele. Druhé pravidlo je čím více uživatelů v trampolíně, tím větší riziko úrazu.
Proto vždy výrobce udává nosnost trampolíny pro jednoho uživatele. Trampolína unese větší zátěž, ale je zbytečné řešit kolik, protože trampolínu podle pravidel smí užívat pouze jeden skokan.
Větší trampolína má větší nosnost z důvodů, že větší trampolíny jsou určeny pro větší děti a samozřejmě i dospělé osoby. Nosnost těchto velkých trampolín je od 100 do 160 kg, u menších trampolíny je to od 50 do 120 kg.

 

Nyní byste měli mít jednodušší rozhodování jaká trampolína je ta pro vás. Pokud stále tápete, neváhejte se na nás obrátit.

Odeslat článek známému   Vytisknout