Zazimování a údržba trampolíny

Zazimování a údržba trampolíny
Co je nutné udělat na podzim s trampolínou?

Úklid a zazimování trampolíny: jak trampolínu nachystat na další rok?



S podzimním a zimním časem přichází neoblíbená revize a zazimování trampolíny. Jsou to často nezábavné, ale nutné činnosti. Každá trampolína je vystavena jak zatěžujícímu náporu, tak nepřízni počasí a proto je nutné na konci skákací sezónu provést její údržbu a zazimování.

 

Zazimování trampolíny

V zimním období, kdy je čas trampolínu zazimovat, přichází v úvahu dvě varianty. Je velký rozdíl, jestli je trampolína využívána ve standartních podmínkách, kdy je v zimě sníh jen občasně, anebo je trampolína využívána v horských podmínkách, kde může být sněhová pokrývka dlouhou dobu. Zamyslete se, co platí pro vás a vaši zahradu.

 

Zazimování s krycí plachtou

Nejčastější způsob zazimování trampolíny je s krycí plachtou. Doporučujeme trampolínu přikrýt krycí plachtou v případě, že i v zimních měsících u vás můžou být teploty příznivé a rádi byste trampolínu využívali i přes zimu.

U většiny stojacích trampolín a trampolín do země je toto zazimování velmi jednoduché a zabere maximálně 10 minut. Stačí ochrannou síť vycvaknout z horních plastových držáků, nechat spojený laminátový prut a celou síť i s napnutým laminátovým prutem položit na skákací plachtu. Poté vyndat tyče držící ochrannou síť a uschovat někde mimo trampolínu. Pak už pouze zakrýt zazimovací plachtou na trampolíny - ať už standartním modelem, nebo kvalitnějším modelem Premium.

Jestliže máte trampolínu takto zazimovanou a udělá se krásné počasí, sundáte plachtu, nasadíte tyče pro ochrannou síť, nacvaknete do tyčí ochrannou síť a trampolína je připravena.

 

Zazimování textilních částí

Druhou variantou zazimování trampolíny je částečná demontáž. U klasických stojacích trampolín je tato varianta poměrně jednoduchá a zabere cca 60 minut. Její nevýhodou je, že při příznivém počasí v zimních měsících, si nemůžete zaskákat kdy se vám chce, ale musíte veškeré demontované části znova nainstalovat.

Je nutno rozložit ochrannou síť a demontovat laminátový prut, poté se odstraní tyče držící ochrannou síť. Poté se demontuje kryt pružin a vyháknou se všechny pružiny a odstraní se skákací plachta. Na zimu vám na zahradě zůstanou pouze kovové části trampolíny, rám a pružiny. Ostatní textilní a plastové části doporučujeme uskladnit vyčištěné a usušené v nemrznoucích prostorách.

 

Kompletní zazimování

Tato varianta je nejvíce zdlouhavá, ale nejvíce šetrná ke komponentům trampolíny. Celková demontáž trampolíny vám zabere cca 120 min a je doporučována v horských podmínkách, kde je sněhová pokrývka dlouhodobě. Veškeré části trampolíny doporučujeme očistit a vysušit, poté uložit v suchých a nemrznoucích podmínkách.

 

Zazimování trampolín do země

Při zazimování trampolín do země jsou stejné varianty jako u klasických stojacích trampolín, ale berte na vědomí, že při zazimování textilních částí, nebo při celkové demontáži, se může výkop pro trampolínu deformovat a trampolína nemusí zpět pasovat tak, jak má. Druhou nevýhodou je odhalený výkop na zahradě po dobu demontáže, který může být nebezpečný. Proto doporučujeme trampolíny do země zazimovat pomocí zazimovací plachty, jak bylo zmíněno na začátku článku.

Jestliže máte trampolínu do země, která je cca 20cm nad povrch země, můžete zazimovat pomocí standardní plachty, nebo pevnější varianty Premium. V případě, že máte variantu trampolíny Ground Level, což je zároveň se zemí, bez jakéhokoliv vyvýšení, je nutno zazimovat pomocí plachty pro trampolíny zároveň se zemí.

 

Zazimování v létě?

Zní to divně, ale je to tak J Nejedná se úplně tak o zazimování trampolíny, ale spíše o její ochranu. V případě, že víte, že trampolína nebude delší dobu využívána (děti jsou na prázdninách, jedete na dovolenou apod.) doporučujeme trampolínu zakrýt zazimovací plachtou. Tím je trampolína chráněna nejen proti sluníčku a nečistotám, ale také se sníží její odpor větru a je menší šance, že může být odfouknuta, nebo převrácena. Toto letní zazimování zabere maximálně 10 minut a nejenže prodlouží životnost trampolíny, ale také můžete předejít nehodě.

 

 

Úklid a kontrola trampolíny

 

Úklid trampolíny

Jestliže jste se rozhodli demontovat textilní části trampolíny, nebo celou trampolínu, doporučujeme všechny komponenty řádně očistit a vysušit, poté uložit v krabicích na čisté a nemrznoucí místo.

 

Kontrola komponentů

Veškeré komponenty trampolíny celoročně podléhají opotřebení, ať už skákáním na trampolíně, nebo vlivem počasí.

Proto je nutno po hlavní sezóně vše zkontrolovat a v případě potřeby opravit, nebo nahradit novým komponentem. Jestliže jste trampolínu zazimovali plachtou, nebo demontovali textilní části, doporučujeme zkontrolovat kovové komponenty, jestli jsou pořádně dotažené a nemají mezi sebou volnost.

V případě nutnosti výměny opotřebeného, nebo poškozeného dílu, je nutno přesně znát váš model a rozměr trampolíny, pak je velmi jednoduché u nás v sekci náhradní díly najít ten správný díl. Jestliže si nejste jisti s určením modelu trampolíny, není problém se na nás obrátit, jak telefonicky, nebo emailem, kde rovnou můžete přidat fotku vaší trampolíny, abychom mohli určit její model a doporučit správný náhradní díl.

Náhradní díly mezi jednotlivými modely trampolín nejsou kompatibilní a není možno je zaměňovat. Na daný model trampolíny pasuje daný díl a ne jiný.
 

Odeslat článek známému   Vytisknout